טבעוניוז | חדשות, טבעונות, כתבות, מתכונים, שחרור בעלי חיים
טבעוניוז | חדשות, טבעונות, כתבות, מתכונים, שחרור בעלי חיים
טבעוניוזהרצאותחדשותתמונות השבועטוריםאוכל ומתכוניםסרטוניםיהדותארועים קרובים

זוגלובק הגישה תביעת דיבה נגד מייסד טבעוניוז

צוות טבעוניוז‏ 16.10.2018

זוגלובק הגישה תביעת דיבה נגד מייסד טבעוניוז
אילוסטרציה. מקור: Pixabay

זוגלובק - חברת מוצרי הבשר - הגישה תביעת דיבה נגד מייסד אתר החדשות טבעוניוז, דוד שטרן, בטענה שפרסם מידע כוזב.

הפרשה התחילה כבר בנובמבר 2017, אז התפרסמה באתר החדשות 'וואלה' כתבה תחת הכותרת אלפי קוב של שפכים זרמו לנחל בצת בגליל: מאות דגים מתו מהזיהום. על פי הכתבה, כמויות אדירות של שפכים הוזרמו לנחל בצת שבגליל המערבי והביאו לפגיעה חמורה בדגים ובבעלי החיים שבסביבתו. הרשויות פתחו בבדיקה אם מקור הזיהום בעבודות להנחת קו ביוב חדש בשלומי, שקיבלו את אישור ראש המועצה. אם לא די בכך, השקעה של מיליוני שקלים לשיקום הנחל שהעבירה רשות שמורות הטבע והגנים במשך שנים ירדה לטמיון.

על פי 'וואלה', התקלה תוקנה למחרת האירוע, אך כמויות השפכים העצומות של היישוב שלומי הספיקו לגלוש בתעלות הניקוז לצד הכביש ומשם לנחל. בהנחיית המשרד להגנת הסביבה, תאגיד המים העירוני 'מעיינות זיו' ביצע חסימה המונעת את יציאת השפכים אל הים והחל בשאיבת המים המזוהמים בשפך הנחל - המקום שבו הוא פוגש את הים התיכון. גורם במשרד אמר כי קצב השאיבה לא היה משביע רצון. במשרד חוששים בנוסף מכך שהזיהום יישטף בגשם אל הים אם לא ישאב, וגם מהכמויות הגדולות של השפכים שעלולות לחלחל בינתיים אל מי התהום באזור שפך הנחל.

לכתבה באתר 'וואלה' צורפו צילומים של דגים מתים על גדות נחל בצת מאת גדי שבתאי.

יש לציין, כי שלומי הוא ישוב קטן המונה כששת אלפים תושבים בלבד, וחלק ניכר מהשפכים המוזרמים ממנו מקורם באזור התעשייה שבו, בו ממוקם המפעל של זוגלובק וכן המשחטה שמשרתת אותו. הכתבה באתר 'וואלה' ציינה במפורש, כי "בצינור זורמים גם שפכים תעשייתים מאיזור התעשייה של הישוב ובכלל זה שפכי מפעל הבשר של 'זוגלובק' ושל משחטה סמוכה שבעבר היתה בבעלותו."

הכתבה שותפה באתר טבעוניוז, בו עיקרי הכתבה הודגשו וצורף קישור לכתבה המקורית.

זמן קצר לאחר מכן קיבלה מערכת טבעוניוז פניה דרך פייסבוק מאדם בשם עמרי אמבר חלפין, העוסק בהפצת תוכן ממומן ברשת - שלטענתו 'העביר הודעה' מטעם זוגלבוק - בה הוא ביקש להסיר את השיתופים של הכתבה ברשת החברתית פייסבוק. לדבריו, זוגלובק עצרה את הזרמת השפכים במהלך התקלה - כך שלמרות ניסיונה של החברה למזער את הנזקים, חלקה בזיהום הנחל כבר נעשה. לאור חשד לזהותו ולאמינותו של חלפין וטענותיו המופרכות - מערכת טבעוניוז לא נענתה לדרישותיו.

מספר ימים מאוחר יותר נשלחה אל נציגי טבעוניוז פניה בפייסבוק מפרופיל בשם 'נציג זוגלובק', פרופיל שעל פניו רק נפתח ולא הייתה בו שום פעילות ואף לא תמונת פרופיל.

זוגלובק, כאמור, הגישה תביעה וב-12 בדצמבר 2017 פתחה תיק בבית משפט השלום בתל אביב-יפו. על פי כתב התביעה, בכתבה בטבעוניוז ובשיתופים שלה ברשתות החברתיות היו אי דיוקים, והטענה שנכתבה באתר החדשות כי זוגלובק אחראית להרג בעלי חיים היא מופרכת ומהווה הוצאת דיבה. זאת למרות שזה לא סוד שהחברה מתפרנסת מהרג מכוון, שיטתי והמוני של בעלי חיים. דוד שטרן - המיוצג על ידי עורך הדין אלון דוידוב - הגיש כתב הגנה, בו הוא הכחיש את כל הטענות וביקש לדחות את התובענה ולחייב את התובעת בהוצאות ההליך, לרבות שכר הטרחה של עורך הדין.

בתחילת חודש ספטמבר 2018 נערך ניסיון גישור בין הצדדים שהסתיים ללא תוצאות.

ביום ראשון ה-28 באוקטובר 2018 (עוד שבוע וחצי) בשעה 8:30 בבוקר יתקיים הדיון הראשון בתיק בבית המשפט השלום בתל אביב.

תנועת 'שחרור מוחלט' יוזמת הפגנת תמיכה בדוד שטרן שתתקיים מחוץ לבית המשפט בזמן הדיון.

יש לציין, כי בשנים האחרונות חוותה זוגלובק ירידה במכירות בעקבות מספר גורמים, שהעיקריים שבהם הם הכרזתו של ארגון הבריאות העולמי מ-2015 כי בשר מעובד מסכן את הבריאות ועלול גרום לסרטן לא פחות מסיגריות ואסבסט, וסדרת תחקירים של ארגון 'אנונימוס' שחשפה את ההתעללות הקשה של עובדי המשחטה בבעלי החיים. בעקבות פרסום התחקירים, התבצרו פעילי תנועת 'שחרור מוחלט' (אז 'החזית לשחרור בעלי חיים') בשערי המשחטה בשלומי. לאחר מכן מכרה חברת זוגלובק את המשחטה לגורם חיצוני.

בחודש אפריל 2018 השיקה זוגלובק מוצרים טבעוניים חדשים תחת המותג זוגלו'ס. הדבר זכה לתגובות חיוביות בקרב התנועה למען בעלי החיים בישראל, ויתרה מכך: טל גלבוע, הפעילה המוכרת בישראל למען בעלי חיים השתתפה בסרטון פרסומת לקו המוצרים החדשני. במקביל, משקיעה חברת הנקניקים בחברת הבשר המתורבת 'סופרמיט'. בכנס בנושא בשר מתורבת שהתקיים בחודש יולי השנה, בו נכחו יחדיו מייסד טבעוניוז שטרן ומנכ"ל החברה אלי זוגלובק, הודגש כי לתעשיית בעלי החיים אין עתיד עקב ההשלכות האקולוגיות והבריאותיות שלה. אלי זוגלובק אמר, כי יהיה בשוק מספיק מקום גם למוצרים טבעוניים על בסיס צמחי וגם למוצרי בשר מתורבת.

למרות שמוצרי זוגלו'ס זכו לפריצה גדולה ומבורכת לשוק, הם עדיין מהווים חלק קטן מרווחיה של זוגלובק, שעיקר פרנסתה עודנו מוצרים מן החי - כך על פי תשובה שנתן אלי זוגלובק לשאלה שנשאל במהלך הכנס. המשמעות היא שגם כיום החברה לוקחת חלק (גם אם רק באמצעות תשלום לספקים) בהרג מכוון, שיטתי והמוני של בעלי חיים.

---

עדכונים בפרשה:
זוגלובק נגד שטרן: קדם משפט ראשון
זוגלובק נגד שטרן: חברת הנקניקים הגישה בקשה למניעת פרסום
זוגלובק נגד שטרן: תגובתו של הנתבע לבקשת התובע למניעת פרסום
זוגלובק נגד שטרן: חברת הנקניקים ממשיכה לטעון טענות חסרות בסיס
זוגלובק נגד שטרן: כבוד השופטת הבכירה אושרי פרוסט-פרנקל דחתה את הבקשה למניעת פרסום

---

23048-12-17טבעונות   |   מפת האתר   |   חיפוש באתר   |   אודות האתר   |   תנאי שימוש באתר   |   כתבו לנו
קירות שקופים   |   הון שלטון מזון   |   איך לעבור לטבעונות   |   טבעונים עושים עסקים
עקבו אחרינו: פייסבוק טוויטר יוטיוב אינסטגרם גוגל+ פינטרסט הרשמה לניוזלטר ערוצי RSS