טבעוניוז | כל החדשות בעולם הטבעונות
טבעוניוזהרצאותחדשותתמונות השבועטוריםאוכל ומתכוניםסרטוניםיהדותארועים קרובים

הניצחון הענק של שני פעילים למען בעלי חיים על מקדונלדס

זנגביל 19.11.2020

הניצחון הענק של שני פעילים למען בעלי חיים על מקדונלדס

שני פעילים למען בעלי חיים נתבעו בתביעת ענק על ידי מקדונלדס, וניצחו בגדול.

איך הם עשו את זה? סיפור שכל פעיל חייב לקרוא.

ב-1985, קבוצה קטנה של פעילי 'גרינפיס לונדון' חילקה עלונים נגד מקדונלדס, וחשפו את האמת על ההשפעה של רשת המזון המהיר על בעלי החיים, הסביבה, העובדים, הבריאות והילדים.

מקדונלדס ממש רצו להגיש נגדם תביעת השתקה, אבל הם היו בבעיה. 'גרינפיס לונדון' לא היה ארגון רשום והם היו צריכים להגיע ישירות לאנשים.

הם שכרו 14 בלשים, שחדרו לארגון הקטן. זה הגיע למצב מגוחך שבו נכחו בפגישות יותר בלשים מאשר פעילים אמיתיים.

לא כל הבלשים הכירו את הקולגות שלהם, אז הם החלו לחשוד אחד בשני‏.

הבלשים פעלו בארגון למעלה משנה שבמהלכה נוצרו גם קשרים שמקדונלדס לא תכננו. בלשית אחת ניהלה רומן עם פעיל ובלש אחר עבר צד והעיד מאוחר יותר נגד מקדונלדס‏.

חמש שנים אחר כך מקדונלדס הגישו תביעות דיבה נגד חמישה פעילים והציעו למשוך את התביעה תמורת התנצלות פומבית.

הפעילים זכו לשעתיים של ייעוץ משפטי שבו ניתנה להם עצה אחת: "קבלו את ההצעה של מקדונלדס ותתנצלו, כי אין לכם סיכוי מולם".

שלושה פעילים עשו כן, אבל שניים מהם, דייב מוריס והלן סטיל, לא הסכימו להיכנע. "מקדונלדס הם אלה שצריכים להתנצל" אמרה סטיל. בינתיים עברה סטיל משבר נוסף, בן זוגה לחיים, בשנתיים האחרונות, נעלם באורח פלא, תעלומה שתפתר רק כעבור 24 שנים.

ואז החל המשפט שהפך להיות המשפט הארוך ב תולדות בריטניה.

מצד אחד מקדונלדס, עם תקציב של מיליונים ועורכי הדין המובילים בבריטניה ומצד שני, מוריס וסטיל חסרי הכל שמייצגים את עצמם, ללא זכאות לסיוע משפטי.

הם זכו לסיוע מכל רחבי העולם. גויסו תרומות כדי לעמוד בהוצאות המשפט ומומחים מעבר לאוקיינוס הגיעו להעיד במשפט.

מה שהחל כקמפיין קטן בלונדון הפך לקמפיין חובק עולם. האתר של מוריס וסטיל הגיע למאות מיליוני כניסות, והמשפט הפך לחלום בלהות של מקדונלדס. הם ספגו הפסדים כבדים, המניה ירדה והמנכ"ל פוטר. זה הוגדר כאחד מאסונות יחסי הציבור הגדולים בהיסטוריה.

מקדונלדס ניסתה לסגת. הם הציעו לתרום סכום כסף נכבד לצד שלישי. הנתבעים סרבו ודרשו כי מקדונלדס תתחייב להמנע מתביעות דומות. המשפט המשיך.

ב-1997 ניתן פסק הדין. השופט קבע שהנתבעים הוכיחו חלק גדול מטענותיהם, כמו אכזריות לבעלי חיים ופרסום שקרי שמציג מזון כמזין. אבל לפי החוק הבריטי הנתבעים נדרשו להוכיח את כל טענותיהם, מעבר לכל ספק ובעזרת מקורות ראשוניים בלבד, מה שלא הצליחו לגבי כל הטענות. הם חויבו לשלם 60 אלף ליש"ט.

ב-1999 קבע בית המשפט לערעורים שהפעילים צדקו בטיעונים נוספים והפחית את הסכום ל-40 אלף, שליש מהסכום שנתבע. סטיל ומוריס המשיכו לבית המשפט האירופי, שקבע ב-2005 שסטיל ומוריס לא זכו למשפט הוגן ושהמשפט הפר את זכויות האזרח והזכות לחופש הדיבור.

ב-2010 החלו להתפרסם ידיעות בתקשורת הבריטית על יחידת משטרה שחדרה לארגונים פוליטים ובמקרים מסוימים, ניהלו רומן עם חברי הארגונים.

בשנים הבאות החלו להתברר פרטים נוספים והלן סטיל קיבלה את האישור. בן הזוג שאיתו חיה שנתיים עד שנעלם, היה למעשה שוטר סמוי. עוד התברר ששוטר סמוי אחר היה שותף לכתיבת אותו עלון שעליו הוגשה תביעת הדיבה.

המשפט הסתיים, אבל המחאה ממשיכה.

אבל מה עכשיו? האם כל פעיל שירצה לחשוף את העוולות של מקדונלדס ושאר תאגידי ענק יצטרך לעבור משפט של 15 שנה?

אנו שמחים לבשר שהסדנה הבאה שלנו תעסוק בדיוק בזה. איך לחשוף עוולות ולא לחטוף תביעות דיבה, מאת עורך הדין כרמל פומרנץ.

הרשמה לסדנת 'איך להימנע מתביעת דיבה' של הזנגבילטבעונות   |   מפת האתר   |   חיפוש באתר   |   אודות האתר   |   תנאי שימוש באתר   |   כתבו לנו
קירות שקופים   |   הון שלטון מזון   |   איך לעבור לטבעונות   |   טבעונים עושים עסקים
המדע קבע: טבעונות היא התזונה הבריאה ביותר
עקבו אחרינו: פייסבוק טוויטר יוטיוב אינסטגרם פינטרסט הרשמה לניוזלטר ערוצי RSS