טבעוניוז | כל החדשות בעולם הטבעונות
טבעוניוזהרצאותחדשותתמונות השבועטוריםאוכל ומתכוניםסרטוניםיהדותארועים קרובים

14 רכיבים מן החי שעלולים להופיע במוצרי קוסמטיקה

דודי שטרן 12.9.2017

14 רכיבים מן החי שעלולים להופיע במוצרי קוסמטיקה

קניה של מוצרי קוסמטיקה טבעוניים עלולה להיות הליכה בשדה מוקשים, ולא רק בגלל ניסויים בבעלי חיים. הרשימה הבאה מציינת מספר רכיבים מן החי העלולים להופיע במוצרי איפור וטיפוח:

שומן צמר (לנולין - Lanolin)
לנולין הוא חומר שמופק מצמר כבשים, והוא מרכיב נפוץ במוצרים לשפתיים ומוצרים לשיער. החומר נועד לרכך ולתת לחות. קיימים לחומר גרסאות סינתטיות ועל בסיס צמחי, אבל היזהרו מ"לנולין ללא אכזריות", שמקורו עדיין עלול להיות כבשים. בין החלופות אפשר למצוא שמנים צמחיים (זית, קוקוס) וחמאות (שיאה, קוקוס).

לכה (שלאק - Shellac)
זהו חומר דמוי שרף שמופק מחרקים. שלאק נמצא בשימוש במוצרים לציפורניים ולכה לשיער. מאות אלפי חרקים מומתים על מנת להפיק כמויות זעירות של החומר.

גליצרין (Glycerine)
גליצרין מופק לרוב משומן מן החי, ונמצא בשימוש נפוץ במגוון רחב של מוצרים, ביניהם סבונים, מוצרי טיפוח לשיער, איפור ומוצרי לחות. ישנם מוצרים שמכילים גליצרין מן הצומח, שמופק מסויה, שמן קוקוס או שמן דקל.

קזאין / קזאינט / סודיום קזאינט (Casein / sodium caseinate / caseinate)
קזאין מופק מחלב פרות ונמצא בשימוש במוצרים לשיער ולפנים. חלופות טבעוניות הן בדרך כלל חלבונים מן הצומח.

סקוואלין (Squalene)
זהו כימיקל שמופק משומן כבד כרישים, והוא נמצא בשימוש במוצרים לשפתיים, דאודורנטים, מוצרי לחות ועוד. סקוואלין נחשב לחומר עם תכונות אנטי-אייג'ינג. יש גם סקוואלין טבעוני שמופק מזיתים ומנבטי חיטה, אבל זה לא תמיד מצוין על המוצר.

גואנין (Guanine)
גואנין מופק על ידי גירוד של קשקשי דגים מתים. הוא נמצא בשימוש במוצרים לציפורניים ואיפור.

חומצה אולאית (Oleic acid / oleyl stearate / oleyl oleate / tallow)
זהו שומן מן החי, בדרך כלל בקר או כבש, והוא משמש כמרכך ונותן לחות. קיימות חלופות טבעוניות על בסיס צמחי, וזה בדרך כלל מצוין על המוצר.

שיער בעלי חיים
שיער בעלי חיים בדרך כלל נמצא במברשות, גם אם מצוין עליהן "ללא אכזריות". השיער בדרך כלל נלקח משועלים, סוסים, עזים, חרפנים וסנאים. לפעמים שיער בעלי חיים, במיוחד שיער חרפנים, נמצא בשימוש בריסים מלאכותיים. קיימות גם אופציות סינתטיות.

חומצה סטארית (Stearic Acid)
חומר שמופק מקיבות של חזירים, פרות או כבשים, ונמצא בדאודורנטים, סבונים, מוצרים לשיער ומרככים. חלופות טבעוניות, מלבד העובדה שהן מוסריות יותר, גם פחות מציקות לעור.

כרמין (Carmine / cochineal / natural red 4 / E120 / C.I. 75470)
זהו צבע אדום שנמצא בליפסטיקים, סומק ומוצרים לציפורניים, והוא מופק מחרקים. עשרות אלפי חרקים נמחצים למוות בשביל גרמים בודדים של חומר.

קולגן (Collagen)
חומר שנמצא בשימוש במוצרי אנטי-אייג'ינג ובמוצרי ניפוח שפתיים. זהו חלבון סיבי שמופק מרקמות בעלי חיים - עצמות, עור וגידים, בדרך כלל של פרות. האפקטיביות של קולגן במושגים של האם החומר מסוגל בכלל לחדור לעור אינו ברור. קיימות חלופות צמחיות, כמו חלבון סויה ושמן שקדים.

אלסטין (Elastin)
חלבון דומה לקולגן, שמופק משרירים, גידים וכלי דם של בעלי חיים. חלופות טבעוניות: חומצה היאלורונית, MSM.

קראטין (Keratin)
חומר שמופק משיער או מקרניים של בעלי חיים, ונמצא במוצרים לחיזוק הציפורניים והשיער. חלופות טבעוניות: חלבון סויה ושמן שקדים.

דונג (Beeswax / cera alba)
חומר שנמצא במוצרי קוסמטיקה רבים, שמשמש לאחד שמן עם נוזלים. נמצא בשימוש גם במסקרה. חלופות טבעוניות: וקס על בסיס צמחי.

לכתבה המקורית:
14 Non-Vegan Ingredients To Look Out For In Make-Up And Beauty Products

רשימה של מרכיבים לא מוכרים מן החי שמתחבאים במזון מעובד:
עשרה מרכיבים מן החי שמתחבאים במצרכיםטבעונות   |   מפת האתר   |   חיפוש באתר   |   אודות האתר   |   תנאי שימוש באתר   |   כתבו לנו
קירות שקופים   |   הון שלטון מזון   |   איך לעבור לטבעונות   |   טבעונים עושים עסקים
המדע קבע: טבעונות היא התזונה הבריאה ביותר
עקבו אחרינו: פייסבוק טוויטר יוטיוב אינסטגרם פינטרסט הרשמה לניוזלטר ערוצי RSS