טבעוניוז | כל החדשות בעולם הטבעונות
טבעוניוזהרצאותחדשותתמונות השבועטוריםאוכל ומתכוניםסרטוניםיהדותארועים קרובים

נדחתה הצעת חוק לאסור מכירת ביצים שלא הוחתם עליהן סוג הביצים

דודי שטרן 17.3.2016

נדחתה הצעת חוק לאסור מכירת ביצים שלא הוחתם עליהן סוג הביצים
צילום: בלה וזלמן

מליאת הכנסת דחתה היום את הצעת חוק המועצה לענף הלול (ייצור ושיווק) (תיקון – סימון ביצים), התשע"ו-2015 של חברת הכנסת יעל גרמן וקבוצת חברי הכנסת. מוצע לאסור על מכירת ביצים שלא הוחתם עליהן סוג הביצים – ביצי חופש, ביצי סככה, ביצי כלוב או ביצים אורגניות, באופן הסימון כאמור בהצעת החוק. בנוסף, מוצע לאסור על מכירת מארז ביצים, שלא סומן עליו סוג הביצים כאמור. כמו כן, מוצע לקבוע שאם אדם ציין על מוצר מזון ארוז שהוא מכיל ביצים, יציין גם את סוג הביצים אותן הוא מכיל.

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "שיטת הגידול של תרנגולות המשמשות להטלת ביצים היא סוגיה מטרידה ביותר מבחינת צער בעלי-חיים. רוב הביצים בישראל מיוצרות כיום בלולי כלובים. כלוב הרשת הצר מונע מהתרנגולת כל ביטוי של התנהגות טבעית - מניקור בקרקע ועד מתיחת כנף. בשנים האחרונות מתרבים בישראל הלולים ללא כלובים, חלקם עם יציאה לחצר, אשר מאפשרים לתרנגולת מגוון גדול (גם אם לא מלא) של התנהגויות טבעיות. בחלק ממדינות אירופה, מרבית הלולים או כולם פועלים בממשק נטול כלובים. בקרב לולים אלו מבחינים בין לולים שבהם משטר הטיפול וההזנה רגילים לבין לולים שבהם משטר הטיפול וההזנה תואם את כללי החקלאות האורגנית. הסוגים השונים של הלולים יוצרים בלבול רב אצל הצרכן. מוסיפים לבלבול תיאורים מילוליים וגרפיים המופיעים על אריזות של ביצי כלוב, כגון הכינוי "ביצי משק טריות" או ציורים של תרנגולות מאושרות, על רקע מרחבים פתוחים ודשא ירוק או על-גבי קנים מפוארים."

ח"כ גרמן: "יש אוכלוסייה רחבה בישראל שלא רוצה לקנות ביצים של תרנגולות שחיות בתנאי סבל. החוק הזה לא מחייב את החקלאים לשנות את תנאי המחייה ולא יעלה שקל אחד. הוא מאפשר שקיפות לצרכנים שיוכלו לבחור את הביצה שהם רוצים לאכול."

שר החקלאות אורי אריאל השיב: "יש תקנות שיש צורך להשלים אותן. אנחנו לא צריכים הצעת חוק שעוברת בטרומית כדי שנזדרז להשלים את התקנות. עד אוקטובר יושלמו כל התקנות ואני מעריך ומקווה שזה יהיה עוד קודם." 35 תמכו 36 התנגדו.טבעונות   |   מפת האתר   |   חיפוש באתר   |   אודות האתר   |   תנאי שימוש באתר   |   כתבו לנו
קירות שקופים   |   הון שלטון מזון   |   איך לעבור לטבעונות   |   טבעונים עושים עסקים
המדע קבע: טבעונות היא התזונה הבריאה ביותר
עקבו אחרינו: פייסבוק טוויטר יוטיוב אינסטגרם פינטרסט הרשמה לניוזלטר ערוצי RSS