טבעוניוז | כל החדשות בעולם הטבעונות
טבעוניוזהרצאותחדשותתמונות השבועטוריםאוכל ומתכוניםסרטוניםיהדותארועים קרובים

מדוע ניו זילנד שונאת פוסומים?

צוות טבעוניוז 28.12.2020

מדוע ניו זילנד שונאת פוסומים?
אילוסטרציה. מקור: Pixabay

אחד הדברים שמפתיעים אנשים שמבקרים בניו זילנד הוא שהניו זילנדים שונאים פוסומים (חיית כיס נפוצה).

ארנבות, קיפודים וחתולים נחשבים גם הם למזיקים במדינת האיים באוקיינוס השקט, אך פוסומים שנואים במיוחד.

מבקרים אוסטרלים מופתעים במיוחד מהעניין, שכן באוסטרליה - פוסום הוא מין מוגן. בניו זילנד, לעומת זאת, פוסומים נדרסים בכבישים על ימין ועל שמאל, ומפרוותם מיוצרות כפפות. משרד השימור הניו זילנדי מגדיר את הפוסום כאחד האיומים הגדולים לסביבה הטבעית.

על מה ולמה?

הפוסומים בניו זילנד אוכלים 20,000 טון ירקות בלילה. אוכלוסייתם גדלה בשנים האחרונות לכ-30 מיליון. כמויות אדירות של עצים נעלמו בגללם. הפוסומים אוכלים גם ביצים וציפורים. חקלאי ניו זילנד שונאים במיוחד את בעל החיים הזה, עקב כך שהוא מפיץ שחפת בקרב פרות וצבאים.

מצד שני, ישנם גם רבים שמגנים על הפוסומים. חלקם מגדלים את בעל החיים כחיית מחמד. אחרים מביעים התנגדות לשיטות החיסול שלהם. ישנן דעות רבות בנושא, אך בין היתר ישנם עדיין כאלה שמאמינים שצריך לחסל את הפוסומים לצרכי שימור.

היסטוריית הפוסומים בניו זילנד

הפוסומים הגיעו לניו זילנד לראשונה מאוסטרליה בשנת 1837 לצורך סחר בפרוותם. בארץ המקור שלהם, פוסומים מתאימים למערכת האקולוגית בה הם מאוימים על ידי דינגוים, שריפות והגבלה בירקות לאכילה - ובכך נמנע גידול יתר של אוכלוסייתם.

בניו זילנד יש להם שפע של מזון ומחסה. אין עליהם איומים מלבד האדם. האזור היחיד בניו זילנד שאיננו מתאים לפוסומים הוא האזורים ההרריים והגשומים של פיורלנד.

הסוכנות הלאומית לשליטה בפוסומים

מה שקראתם: לניו זילנד יש סוכנות שמוקדשת לפוסומים. הסוכנות היא שילוב של מספר גופים ממשלתיים שפועלים לחיסול הפוסומים במדינה. מבין הגופים נמנים משרד השימור, המשרד לתעשיות ראשוניות, מועצות אזוריות ועוד.

"לעזור" לניו זילנדים

הניו זילנדים מרחיקים לכת ואף מציעים למבקרים בארצם "לעזור" להם להתמודד עם "בעיית הפוסומים". מבין ההצעות, הניו זילנדים מעודדים את התיירים לדרוס פוסומים תוך כדי נסיעה בדרכים, לקנות מזכרות שכוללות פרוות פוסומים (ביניהן כפפות ומחממי פטמות), ציד ועזרה לרשויות בהטמנת מלכודות.

חיות בר נוספות שנחשבות "מזיקות" בניו זילנד

עכברים, חולדות, ארנבות, קיפודים, סמורים, חתולים, כלבים, צבאים, עזים וחזירים - כולם נחשבים מזיקים בניו זילנד.


הכתבה המקורית (מתוך מדריך טיולים בניו זילנד):
Why New Zealand Hates Possumsטבעונות   |   מפת האתר   |   חיפוש באתר   |   אודות האתר   |   תנאי שימוש באתר   |   כתבו לנו
קירות שקופים   |   הון שלטון מזון   |   איך לעבור לטבעונות   |   טבעונים עושים עסקים
המדע קבע: טבעונות היא התזונה הבריאה ביותר
עקבו אחרינו: פייסבוק טוויטר יוטיוב אינסטגרם פינטרסט הרשמה לניוזלטר ערוצי RSS