טבעוניוז | כל החדשות בעולם הטבעונות
טבעוניוזהרצאותחדשותתמונות השבועטוריםאוכל ומתכוניםסרטוניםיהדותארועים קרובים

בירוא יערות האמזונס עלול לגרום למגפות חדשות

צוות טבעוניוז 18.10.2020

בירוא יערות האמזונס עלול לגרום למגפות חדשות
לוחם אש מפנה גופת דב נמלים משריפה באמזונס. צילום: רויטרס

חוקרים של האמזונס טוענים כי בירוא יערות הגשם גורם לנדידה של בעלי חיים ומגדיל את הסיכון למעבר של וירוסים, חיידקים וגורמי מחלות נוספים בין המינים.

לדברי החוקרים, המצב יוביל למגפות עולמיות חדשות, והוא מובל על ידי התרחבות של משקי בעלי חיים. בירוא היערות גורם לעזיבה של בעלי חיים כמו עטלפים, קופים ויתושים ולהגעתם של בעלי חיים כמו מכרסמים. גורמים נוספים כמו שינויי האקלים רק מחמירים את המצב.

על פי מכון המחקר הבריאותי הברזילאי אוונדרו צ'גס, באמזונס נמצאים כ-220 סוגים שונים של וירוסים, 37 מהם גורמים למחלות בקרב בני אדם ול-15 מתוכם יש פוטנציאל לגרום למגפות. מבין המחלות המדוברות - מלריה, סוגים שונים של דלקת המוח, קדחת הנילוס המערבי וסוגים אחרים של קדחת.

חוקרת ממכון מחקר אחר, אוסוולדו קרוז, אומרת כי נדידת בעלי החיים בעקבות השריפות ובירוא היערות גורמת למפגשים בין בעלי חיים שלא נפגשו בעבר ולמעבר של גורמי מחלות בין המינים. גורמי המחלות עלולים גם להשתנות ולהתפתח עקב כך.

האקולוגים ממפים את גורמי התחלואה ויוצרים מודלים מתמטיים של ההתפתחויות.

מעבר של וירוס בין מיני בעלי חיים, שינוי שלו ויצירת מחלה חדשה - זה מה שככל הנראה קרה בסין ויצר את covid-19.

מספר חוקרים כתבו בחודש שעבר במגזין המדעי The Lancet כי קיימת סבירות כי המצב באמזונס יגרום למעבר של וירוסים מבעלי חיים לבני אדם. הם טוענים כי מספר סוגים של קדחת כבר התפשטו לבני אדם בברזיל.

אקטיביסטים קוראים להתייחס לנושא ברצינות. אחד הפעילים אמר: "קל מאוד להאשים את העטלף, את הקוף ואת החזיר - אך למעשה האדם גורם לזה דרך היחס שלו כלפיהם".

לכתבה המלאה:
Next pandemic? Amazon deforestation may spark new diseases

יש לציין כי יותר משני שלישים מבירוא היערות נגרמים על ידי תעשיית הבשר - ובכלל זה פינוי שטחים למרעה לבעלי חיים וגידול מספוא.

לקריאה נוספת:
תעשיית הבשר היא הגורם העיקרי לשיאים חדשים של כריתת יערות
עיתוני העולם מודים: רוב השריפות באמזונס מתעשיית הבשר, איומי סנקציות על ברזיל
ראייה חדשה מקשרת את JBS עם בירוא יערות הגשם באמזונס
ברגר קינג: נחשפה השפעתה של הרשת על בירוא יערותטבעונות   |   מפת האתר   |   חיפוש באתר   |   אודות האתר   |   תנאי שימוש באתר   |   כתבו לנו
קירות שקופים   |   הון שלטון מזון   |   איך לעבור לטבעונות   |   טבעונים עושים עסקים
המדע קבע: טבעונות היא התזונה הבריאה ביותר
עקבו אחרינו: פייסבוק טוויטר יוטיוב אינסטגרם פינטרסט הרשמה לניוזלטר ערוצי RSS