טבעוניוז | כל החדשות בעולם הטבעונות
טבעוניוזהרצאותחדשותתמונות השבועטוריםאוכל ומתכוניםסרטוניםיהדותארועים קרובים

דבר חזירים אפריקאי - המחלה החדשה שמאיימת על תעשיית החזירים בארצות הברית

צוות טבעוניוז 28.1.2020

דבר חזירים אפריקאי - המחלה החדשה שמאיימת על תעשיית החזירים בארצות הברית
חזירים בחזיריית להב. צילום: קירות שקופים

אתר חדשות המזון, הבריאות והחקלאות Independent Science News מדווח על מחלה נוספת שתעשיית בעלי החיים מעדיפה להשתיק: דבר חזירים אפריקאי.

דבר חזירים אפריקאי (באנגלית: African Swine Fever או בקיצור ASF), הוא מחלה הנגרמת על ידי וירוס, שהרג בשנת 2019 רבע מאוכלוסיית החזירים בעולם - ביניהם כמחצית מהחזירים המגודלים באופן תעשייתי בסין. בתקשורת הפופולרית, סיקור המחלה התמקד כמעט בבלעדיות בפן הכלכלי ובהשפעתו על המסחר הבינלאומי. שאלות לגבי הפוטנציאל של תעשיית בעלי החיים להפיץ מגיפות זוכות להתעלמות.

מקור המחלה הוא מזרח אפריקה, היא הגיעה למזרח אירופה בשנת 2007, והיא קיימת באזור עד היום. מאז שהמחלה פרצה בסין בשנת 2018, היא התפשטה למדינות נוספות באסיה ובאירופה, מהפיליפינים ועד בלגיה. החשש בארצות הברית הוא שהגעת המחלה לשטחיה היא רק עניין של זמן.

במקרים קיצוניים, הווירוס גורם לתמותה תוך יום אחד עד שמונה ימים, מה שמאפשר למחלה להתפשט כאשר בעלי החיים ובשרם נמכרים.

זו איננה הפעם הראשונה בה התעשייה מנסה להשתיק מגיפות - מחשש לחיסולו של הענף, אם על ידי המגיפה עצמה ואם על ידי הרשויות.

הכתבה באתר Independent Science News מציינת, כי התעשייה כולאת את בעלי החיים בצפיפות ומלעיטה אותם בחומרי הדברה ואנטיביוטיקה, מה שמחליש את המערכת החיסונית שלהם והופך אותם רגישים למגיפות. הפרקטיקה פוגעת גם בעובדים, בסביבה ובצרכני המוצרים מן החי.

לכתבה המלאה:
Another Disease Outbreak Threatens U.S. Pigs, But Big Ag Would Rather Talk About Bacon Prices

על פי אתר משרד החקלאות, דבר חזירים אפריקאי הינו מחלה רשומה בישראל, אך הוא מעולם לא הופיע בארץ - ואם יופיע, הוא ישפיע רק על חזירים, ובכלל זה חזירים מבויתים וחזירי בר. לפני כחודשיים, אסרה הממשלה על יבוא בשר לא כשר לישראל ובכך אסרה על יבוא חזירים מחו"ל. מי שמתעקש ליהנות מטעם של בשר חזיר, או לפחות מטעם שדומה לו, בלי לממן את התעשייה האכזרית והקטלנית - מוזמן לחכות להבאתו ארצה של המבורגר חזיר כשר מוצר טבעוני חדש מבית חברת Impossible Foods.

לקריאה נוספת:
סין אוסרת על סחר בחיות בר
מחלה שתוקפת גורי חזירים בישראל מזה זמן מה - נמשכת
מגיפה במפרץ אילת - בגלל כלובי דגים
'ישראל נגד משלוחים חיים' לשר החקלאות: מגיפה באוניה מפורטוגלטבעונות   |   מפת האתר   |   חיפוש באתר   |   אודות האתר   |   תנאי שימוש באתר   |   כתבו לנו
קירות שקופים   |   הון שלטון מזון   |   איך לעבור לטבעונות   |   טבעונים עושים עסקים
המדע קבע: טבעונות היא התזונה הבריאה ביותר
עקבו אחרינו: פייסבוק טוויטר יוטיוב אינסטגרם פינטרסט הרשמה לניוזלטר ערוצי RSS