טבעוניוז | חדשות, טבעונות, כתבות, מתכונים, שחרור בעלי חיים
טבעוניוז | חדשות, טבעונות, כתבות, מתכונים, שחרור בעלי חיים
טבעוניוזהרצאותחדשותתמונות השבועטוריםאוכל ומתכוניםסרטוניםיהדותארועים קרובים

זוגלובק נגד שטרן: תגובתו של הנתבע לבקשת התובע למניעת פרסום

צוות טבעוניוז‏ 15.11.2018

זוגלובק נגד שטרן: תגובתו של הנתבע לבקשת התובע למניעת פרסום
אילוסטרציה. מקור: Pixabay

זוהי תגובתו של צוות טבעוניוז לבקשתה של חברת זוגלובק לסגור את דלתי בית המשפט בדיון בתיק זה ולאסור פרסום, כפי שהוגשה לבית המשפט.

לכתבות הקודמות בפרשה:
זוגלובק הגישה תביעת דיבה נגד מייסד טבעוניוז
זוגלובק נגד שטרן: קדם משפט ראשון
זוגלובק נגד שטרן: חברת הנקניקים הגישה בקשה למניעת פרסום

מדובר כמובן בבקשה סתמית, מופרכת וחסרת כל בסיס חוקי, ולא בכדי לא הצביע בא כוחה הטורדני של המבקשת על מקור הסמכות החוקית של בית המשפט למנוע פרסום שכזה. בית המשפט הנכבד מתבקש לדחות את הבקשה ולחייב את התובעת לשלם לנתבע הוצאות המשפט לרבות שכר טרחת עורך הדין ומס ערך מוסף כדין בגין בקשה זו.

למרות שכאמור לעיל, אין הבקשה מצדיקה התייחסות, למען הזהירות יאמר כך:

המדובר בזעקת הקוז'אק הנגזל. התובעת, תאגיד ענק ועשיר במדינת ישראל, החליטה להיטפל לנתבע - אדם פרטי, צנוע, עניו ותם לב, המקדיש את חייו לעידוד חמלה כלפי כל המינים החיים על פני הארץ - ולגרור אותו לבית המשפט באמצעות תביעה מופרכת על סך לא פחות מחצי מיליון שקל. לאחר שכפתה התובעת על הנתבע להיגרר להליך, מנסה היא עתה להשתיקו מלהתגונן בפניה.

אך לא רק את פה הנתבע מנסה התובעת לכסות - אלא את עיני הציבור כולו.

ישנה אימרה יפה המיוחסת לפול מקרטני: "אם קירות בתי המטבחיים היו עשויים זכוכית, כולם היו צמחונים" - שכן תהליך הפיכתו של בעל חיים מפואר ושוחר חיים לנקניק הוא תהליך מזוויע, שכל מי שנחשף אליו מקרוב - משתנים חייו באחת. ועל כך בדיוק עיסוקה של התובעת - הפיכת גוויות חיות למאכל אדם.

הדברים נעשים, כמובן, מאחורי חומות בצורות ושערים סגורים המלווים בשומרים ובמאבטחים - שחלילה איש לא יצלם בהם - אך מספר תחקירים טלוויזיוניים שאף הולידו כתבי אישום כנגד עובדי התובעת העניקו תמונה על היקף הרוע האנושי המתחולל שם.

התובעת מנסה בתביעה זאת לשכנע את בית המשפט שמוצרי הבשר שלה מגיעים מהשמיים ולא מייצורים חיים שעברו התעללות קשה ונטבחו באכזריות לצורך כך - אך היום, בעידן האינפורמציה המלאה, לא ניתן יותר לטמון ראש בחול ולהתעלם מהעוולות והפשעים שיוצרת תעשיית המזון מן החי.

קיימת חובה מוסרית וחוקית ראשונה במעלה ליידע את הציבור, הניזון מצורות חיים אחרות, למה הם נותנים ידם, למה הם גורמים, את מי הם מממנים, מהי עוצמת הסבל והרוע הכרוכה בכך, ומה הם מכניסים לתוך גופם ולתוך גוף ילדיהם.

חתן פרס נובל לספרות, מר יצחק בשביס-זינגר, שבני משפחתו נרצחו בשואה ולחם בחייו למען זכויות בעלי חיים, ערך השוואה לאכזריות בספרו 'כותב המכתבים', בקטע בו הרמן מספיד את העכברה שחלקה איתו פרק מחייה ומתה בגללו: "... הם שכנעו את עצמם כי האדם, הנפשע שבכל המינים, הוא נזר הבריאה. כל הייצורים האחרים נבראו רק כדי לספק לו מזון, עור, ולסבול ייסורים והשמדה. מבחינתם כל בני האדם נאצים. עבור בעלי החיים כל יום הוא טרבלינקה."

לא ייתכן כי תעשיות של הרג והשמדה שיטתית ינהלו ענייניהם בדלתיים סגורות ותחת 'מניעת פרסום' והציבור לא יורשה לדעת על מה הם תובעים אחרים ואיך תענה טענת ה-'אמת דיברתי', משל היה בקורבנות עבירה או לחילופין עניין בעל חשיבות קריטית לביטחון המדינה ולשלום תושביה. איזו הצדקה יש לכך? זכות הציבור וחובת הציבור לדעת.

במסגרת תיק זה לא ילובן הדיון בכח מה לקח לו המין האנושי את הזכות לייסר חיות ייסורי תופת במסגרת תעשיית מזון ושאר מוצרים מן החי, יחד עם זאת חובה שאותו מין אנושי יהיה מודע למה שהוא מעולל ואילו זוועות עולם עוברים בדרך לקיבתו. מדוע להסתיר את המציאות? זכות הציבור לדעת מה עושים בשמו תעשיינים ואת מי הוא מפרנס.

דווקא על מפעלי עיבוד גוויות חיות למזון, כדוגמת התובעת, לפעול בשקיפות באופן גלוי וחשוף לציבור הצרכנים, ובדיוק את הפונקציה הזאת מנסה בקשה זאת לחסום.

התגובה פורסמה באתר העין השביעית:
העיתונאי העצמאי שנתבע בחצי מיליון שקל משיב לחברת הנקניקים זוגלובק

---

23048-12-17טבעונות   |   מפת האתר   |   חיפוש באתר   |   אודות האתר   |   תנאי שימוש באתר   |   כתבו לנו
קירות שקופים   |   הון שלטון מזון   |   איך לעבור לטבעונות   |   טבעונים עושים עסקים
עקבו אחרינו: פייסבוק טוויטר יוטיוב אינסטגרם פינטרסט הרשמה לניוזלטר ערוצי RSS