טבעוניוז | כל החדשות בעולם הטבעונות
טבעוניוזהרצאותחדשותתמונות השבועטוריםאוכל ומתכוניםסרטוניםיהדותארועים קרובים

הדליק אש בשבת בשביל לבשל לחייל טבעוני - ונענש

צוות טבעוניוז 24.6.2018

הדליק אש בשבת בשביל לבשל לחייל טבעוני - ונענש
אילוסטרציה. מקור: Pixabay

אתר החדשות ynet מדווח, כי טבח צבאי שמשרת במוצב בצפון הדליק אש במטבח במהלך השבת על מנת לבשל מנה לחייל טבעוני שנותר ללא אוכל. מפקד הגדוד שפט אותו ל-14 ימי ריתוק בבסיס.

על פי הכתבה, האירוע התרחש במהלך השבת שעברה באחד המוצבים בגזרה הצפונית, בזמן שהגדוד קיים תעסוקה מבצעית באזור. המנות החמות והתוספות שהוכנו במוצב לסוף השבוע היו נגועות בבשר או ברוטב בשרי, וללוחם הטבעוני לא נותר מה לאכול במהלך סוף השבוע, זולת לחם שהוגש לשולחנות או סלטים. הטבח הבחין בכך לאחר שהלוחם פנה אליו, והדליק אש במטבח במהלך השבת כדי להכין מנת גרגרי חומוס ללוחם הרעב. אחד הקצינים הבחין בכך, והטבח נשפט.

גורמים המעורים באירוע טענו כי הטבח פעל מתוך כוונות טובות וכדי שלא להשאיר את חברו הלוחם רעב, במיוחד לקראת סגירת שבת בגזרה מבצעית. לדבריהם, גם אם הטבח עבר על פקודות השבת, היה ניתן - לאור הנסיבות המקלות של המקרה - להסתפק בעונש קל יותר, כמו ריתוק ממושך על תנאי או נזיפה, ולא לבטל את חופשותיו של הטבח. "הוא בסך הכל דאג לחייל רעב בקו מבצעי והוא יענש על זה", טען הלוחם שלמענו הוכן התבשיל בשבת, בפוסט שפרסם בפייסבוק, "הסיפור הזה ממש מכעיס". לטענת הגורמים, משפטו של הטבח לא התקיים לפי דין, שכן לא התקבלה בקשתו להעיד את הלוחם שהמנה הוכנה עבורו.

מנגד טוענים בצה"ל כי הטבח שגה פעמיים, גם כשלא השכיל להכין אוכל מתאים לחיילים הטבעונים לפני כניסת השבת, וגם שלא הכין במהלך השבת אוכל טבעוני ללוחם מהחלופות שהיו במטבח ולא הצדיקו הדלקת אש. מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "בישול בשבת הוא בניגוד לפקודות, לפיכך הטבח נשפט. בבדיקה שנעשתה עלה כי במטבח הגדודי יש שלל פתרונות חלופיים ומנות טבעוניות ייעודיות שאינן דורשות בישול בשבת. צה"ל דואג לרווחתם של כלל החיילים ומקפיד לספק מגוון פתרונות הולמים לחיילים טבעוניים."

ראוי לציין כי בצה"ל משרתים אלפי טבעונים. צה"ל הכריז כי הוא ידאג למזון טבעוני בכל הבסיסים והמוצבים, אך על פי החיילים, ביצוע ההחלטה לוקה בחסר. לאחרונה הוגשה קבילת ענק נגד הצבא בנושא זה.

לכתבה המלאה:
טבח צבאי הכין בשבת ארוחה ללוחם - ונענשטבעונות   |   מפת האתר   |   חיפוש באתר   |   אודות האתר   |   תנאי שימוש באתר   |   כתבו לנו
קירות שקופים   |   הון שלטון מזון   |   איך לעבור לטבעונות   |   טבעונים עושים עסקים
המדע קבע: טבעונות היא התזונה הבריאה ביותר
עקבו אחרינו: פייסבוק טוויטר יוטיוב אינסטגרם פינטרסט הרשמה לניוזלטר ערוצי RSS